top of page

´

JÓGA

Jóga má všeobecný vliv na tělo, mysl, dech a vědomí. Cvičení jógových pozic (ásan ) harmonizuje a stimuluje funkci a činnost všech vnitřních orgánů a žláz, nervové soustavy a mozku. Při provádění ásan dochází ke střídání protichůdných pohybů jednotlivých částí těla, což zajišťuje správné fungování lymfatického systému a lepší prokrvení daných orgánů.

Tělo je lépe zásobováno kyslíkem a současně se rychleji čistí. Zlepšuje pohyblivosti kloubů a elastičnost svalů. Jóga vede k vědomému zacházení s tělem, myšlenkami a emocemi. Je skvělou volbou jako prevence proti civilizačním onemocněním.

Přesto není vhodná pro každého, protože určité pozice mohou být nevhodné například pro klienty s onemocněním se štítné žlázy nebo s vysokým tlakem. Zároveň může nesprávné provádění ásán způsobit bolesti kloubů, beder nebo jinak poškodit pohybový aparát těla.

 

Na lekcích vycházím z klasické Hatha jógy. Pracuji s principy jógy Clinic a Medical jógy, kdy základní ásany jsou praktikovány na základě moderních rehabilitačních a fyzioterapeutických konceptů. Díky těmto konceptům se naučíte, jak tělo správně nastavit tak, aby cvičení bylo bezpečné a aby zároveň s protažením a uvolněním také aktivovalo hluboce uložené břišní i zádové svaly.

 

Cvičí se s vlastní vahou těla i s dopomocí pomůcek, které podpoří  prohloubení praxe. Tyto pomůcky nám poskytují oporu, ulehčují nám provedení pozice. Podporují lepší vnímání pohybu a usnadňují udržení rovnováhy.

Do lekcí zařazuji cviky ze zdravotního cvičení nebo z vývojové kineziologie. Pomalejší i dynamičtější varianty lekcí jsou vedeny vždy s ohledem na zdravotní stav pohybového aparátu klienta.

I na skupinových lekcích se snažím o maximálně individuální přístup – dohlížím na správné provedení cviků a opravuji případné chyby.

Vždy je možné si pozici variabilně upravit dle své vlastní úrovně. 

Nedílnou součástí jsou dechové techniky. Každá lekce je zakončena celkovým zklidněním a relaxací.

Při cvičení se s nikým nesrovnávám (ani se slečnami v časopisech či sociálních sítích, jejichž pozice jsou možné jen díky jejich hypermobilitě), naslouchám svému tělu a koncentruji se pouze sama na sebe a na přítomnost okamžiku.

 

Doporučení:

  • Zhruba 2 hodiny před jógou se nedoporučuje jíst těžká jídla a těsně před jógou nepít kávu a silný čaj ani alkohol (např. pivo)

  • Během lekce se nedoporučuje pít velký objem vody.

  • Pánům nedoporučuji pevné materiály trenýrek, protože vás omezují v pohybu, volte měkkou bavlněnou alternativu.

 

 Kdy jógu necvičit:

  • V prvním trimestru těhotenství (do 12 týdne) nejsou vhodné otevřené lekce jógy, stejně jako v období šestinedělí. V případě potřeby volte lekce zaměřené na gravid jógu nebo individuální lekce.

  • Cvičit nechodíme s akutní bolestí zad. V tomto případě se svěřte do rukou lékaře nebo fyzioterapeuta.

  • Pokud nás trápí nachlazení či příznaky virózy.

Kdy jógu cvičit s opatrností:

  • Klienti s diastázou ( rozestupem břišní stěny ) by nejdříve měly navštívit odborníka nebo fyzioterapeuta, který určí rozsah diastázy a zjistí i jiná rizika např. kýly

  • S vysokým krevním tlakem, s nemocemi srdce a páteře, štítnou žlázou – vždy po poradě s lékařem.

Důležité:

  • Před lekcí je nutné instruktora informovat o případném zdravotním problému. Ale zároveň, prosím, vezměte na vědomí, že instruktor není lékař ani fyzioterapeut, je to člověk nápomocný k pochopení problému a možného řešení na úrovni prevence.

bottom of page